gsb 2019 hd TR - 250
guris
miraj
banner_isbank
tsf logo_2015
Türkiye Şampiyonası'nda İlk Tur
WhatsApp Image 2022-11-25 at 22.14.5824 Kasım- 3 Aralık tarihleri arasında Güriş Holding’in destekleriyle Antalya Mirage Park Resort Otel’de düzenlenen 2022 Türkiye Şampiyonası başladı. 10 satrançcının döner sisteminde 9 tur üzerinden oynayacağı şampiyonada ilk tur oldukça mücadeleci oyunlara sahne oldu.

GM Mustafa Yılmaz – FM Okan Özsakallıoğlu maçında dengeli bir açılış safhasının ardından oyunortasında açık hatların hakimiyetini ele geçiren GM Yılmaz aktif oyunuyla rakip konumu zayıflatmaya başladı. Rakip vezirin zayıf konumu değerlendiren GM Yılmaz, rakip veziri adeta mat etti ve rakibini mağlup etmeyi başardı.
Günün bir diğer karşılaşmasında Haziran ayında GM olmaya hak kazanan Yılmazyerli ile Ekim ayında IM olmaya hak kazanan Işık karşı karşıya geldi. Genç rakibine karşı siyah taşlarla mücadele eden GM Yılmazyerli, açılışta sergilediği aktif oyunla üstünlüğü ele geçirdi. Rakibin şahını zayıf konumda bırakıp ağır taşlarını rakip yarıya giren son şampiyon güzel bir galibiyetle şampiyonaya başladı.

WFM Yulia Gökbulut – FM Eray Kılıç maçında ise beyazlar açılıştan iyi bir konumda çıksa da siyah taşlarla önce konumu çok güzel bir şekilde savunan FM Kılıç, önce eşitlediği konumda sonradan ise açık hat yaratarak üstünlüğü aldı. Rakibi iyice baskı altına alan genç sporcumuz güzel bir taktik fikri ile maçı kazanmasını bildi.
FM Hüseyin Can Ağdelen – IM Ege Köksal maçında iki tarafın sağlam oyunu sonucunda eşitlik bozulmadı ve maç beraberlik ile sonuçlandı.
Günün son karşılaşmasında ise CM Şiar Yaran ile CM Efe Metehan Yavuz karşılaştı.. 2022 Türkiye Kupası son turunda şampiyonluk maçı için karşılaşan ve berabere kalıp eş puanlı şampiyon olan bu iki sporcu bu kez ters renklerle karşı karşıya geldi. Oyunda eşit geçen açılış ve oyunortası safhalarından sonra eşit bir kale oyunsonuna gidildi. İki taraf da kazanmak için oyunsonunda bazı şanslar denese de iki taraf da hata yapmadı ve maç beraberlikle sonuçlandı.
Canlı yayını Federasyonumuzun YouTube hesabı üzerinden usta yorumcu IM Can Arduman tarafından gerçekleştirilecek olan şampiyonanın ikinci turu yarın saat 15:00’da başlayacak. Bütün sporcularımıza başarılar dileriz.

Instagram  Facebook  Twitter  Youtube

 
 
Turkish Chess Federation © 2016