gsb 2019 hd TR - 250
guris
miraj
banner_isbank
tsf logo_2015
Türkiye Şampiyonası'nda Son 2 Tur
img 84432022 Türkiye Şampiyonası’nda bugün yedinci tur maçları oynandı. Oldukça sürpriz sonuçların alındığı tur sonrasında GM Mustafa Yılmaz ve FM Hüseyin Can Ağdelen 5 puanla liderliği paylaşırken 4,5 puana sahip olan FM Alparslan Işık, GM Mert Yılmazyerli ve CM Efe Metehan Yavuz ise üçüncülüğü paylaşarak son iki tura giriyor.
Günün ve belki de turnuvanın en sürpriz sonucu GM Mustafa Yılmaz – FM Alparslan Işık maçından geldi. Kuvvetli rakibi karşısında oldukça güzel bir açılış safhası geçirip avantajı alan FM Işık, oyunortasında da özellikle çok güzel bir 21…Ka5 ve 21…Kh5 fikri ile baskısını iyice arttırdı ve piyon önde oyunsonuna girdi. Oyunsonunda ise taş feda edip geçer piyon yaratan GM Yılmaz kendisine karşı oyun şansı yarattı ancak oyunsonunda da mükemmel oyununu devam ettiren FM Işık kuvvetli rakibini siyah taşlarla mağlup etmeyi başardı.
WFM Yulia Gökbulut – CM Efe Metehan Yavuz maçında beyazların açılışta avantajı alıp oldukça üstün bir oyunortası konuma girildiği maçta siyah taşlarla çok güzel savunma yapıp önce konumu eşitleyen CM Yavuz, sonrasında rakibin yaptığı hatalı hamleleri değerlendirip konumu lehine çevirmeyi başardı. Oynadığı güzel oyunla avantajını iyice arttıran genç sporcumuz güzel bir galibiyete imza attı.
FM Okan Özsakallıoğlu – FM Hüseyin Ağdelen maçına baktığımızda ise oyunortasında güzel bir 16.e6 hamlesi ile inisiyatifi alan FM Özsakallıoğlu ilerleyen hamlelerde baskısını devam ettiremedi ve maç eşit bir oyunsonuna gidildi. Konum karışık olsa da iki taraf da hata yapmadı ve maç beraberlik ile sonuçlandı.
FM Eray Kılıç – CM Şiar Yaran maçında iki tarafında da açılıştan itibaren sergilediği sağlam oyun sonucunda taş değişimleri ile eşit bir oyunsonu konumuna gidildi ve maç beraberlik ile sonuçlandı.
GM Mert Yılmazyerli – IM Ege Köksal maçına baktığımızda ise beyazların alan avantajını rakibine kaptırıp açılıştan tercih etmeyeceği bir konumda çıkılan maçta oyunortasında yapılan taş değişimleri sonucu konum eşitlendi ve maç beraberlik ile sonuçlandı. Böylece şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olan ve şampiyonaya da iki galibiyetle başlayan GM Mert Yılmazyerli üst üste beşinci maçından yarım puanla ayrıldı.
Canlı yayını Federasyonumuzun YouTube hesabı üzerinden usta yorumcu IM Can Arduman tarafından gerçekleştirilecek olan şampiyonanın sekizinci turu yarın saat 15:00’da başlayacak. Bütün sporcularımıza başarılar dileriz.

https://live.chessbase.com/en/watch/Turkish-Championship-2022/
 
Turkish Chess Federation © 2016